- Անին ներկեց 5 ձու
Աննան 10ձու ավել Անիից
Միասին ներկեցին ? ձու
Լուծում
5+10=15
15+5=20
Պատ ՝ 20ձու
2. Շուշանը գնեց 3 կգ զատիկ կոնֆետ
Վճարեց-2100դր
Ինչքա՞ն կվճարի Շուշանը 9 կգ համար
Լուծում
2100:3=700
700×9=6300
Պատ՝ 6300դրամ
3.Մայրիկը գնեց 2կգ բրինձ վճ- 2000դր
Գոհարը գնեց 3կգ չամիչ վճ- 1200դրամ
Ի՞նչ արժեր մեկ կգ բրինձը և չամիչը
Ինչքա՞ն վճ միասին մայրիկը և Գոհարը գնումների համար
Լուծում
1) 2000։2=1000
2)1200։3=400
3)2000+1200=3200
Պատ՝ 3200դր
4. Հայկը ցանեց 5 հատ ածիկ
Աշոտը 10անգամ շատ
Միասին քա՞նի ածիկ ցանեցին
Լուծում
5×10=50
50+5=55
Պատ՝ միասին ցանեցին 55 ածիկ
5. Հովիկը գնեց 50հատ ճուտ
1 հատ ճուտը արժե 750 դրամ
Ինչքա՞ն վճ Հովիկը 50հատ ճտի համար
Լուծում
750×50=37500
Պատ՝37500դրամ