«Վիրավոր առյուծն ու կրիան»

Մեծ հավակնություններ ունեցող փոքր մարդկանց իրենց արժանի տեղը ցույց տալու համար նա մեկ այլ պատմություն էր պատմում որսորդի գնդակից վիրավորված առյուծի մասին, որ ցավից ոռնում էր և մահվան դուռն էր հասել: Առյուծին է մոտենում փոքրիկ, դանդաղաշարժ կրիան և հարցնում.

— Ի՞նչդ է ցավում:

— Որսորդն է վիրավորել, — պատասխանում է առյուծը:

Կրիան բարկանում է և ասում.

— Թող չորանան այն մարդու թևերը, որ վնասում են երկրի երեսին ապրող մեզ նման հրաշալի արարածներին:

— Կրիա եղբայր, — պատասխանում է առյուծը, — պետք է ասեմ, որ որսորդի հասցրած վերքն ավելի քիչ է ինձ տանջում, քան այն, ինչ հենց նոր ասացիր:

Այդ ասելով՝ առյուծը հոգին ավանդում է: Նույն բանի շուրջ նա մեկ այլ պատմություն էլ էր պատմում կամրջով անցնող փղի ականջը մտած լվի մասին:

— Ընկերս, — ասում է լուն, — երբ մեզ նման հսկաներն անցնում են կամրջի վրայով, այն ցնցվում է մեր հզորությունից:

Առաջադրանքներ

1. Ընթերցի՛ր առակը և առանձնացրո՛ւ անծանոթ բառերն ու արտահայտությունները:

Հավակնություն — իր արժանիքների՝ հատկությունների գերագնահատում, մեծամտություն։

2. Ո՞վ է այս առակի գլխավոր հերոսը: Բնութագրի՛ր ու նկարագրի՛ր նրան

Առակի գլխավոր հերոսն առյուծն է։ Առյուծը ուժեղ է, հզոր և խելացի։

3. Փորձի՛ր ինքդ այսպիսի մի առակ հորինել, նկարազարդել և հրապարակել:

Ծույլ Նարեկը

Լինում են երկու ընկեր՝ Արմենը և Նարեկը։ Արմենը խելացի էր, գրագետ, սիրում էր սովորել։ Նարեկը ծույլ և ալարկոտ էր ինչի պատճառով նրա բոլոր տնային աշխատանքները Արմենն էր անում։

Մի օր դպրոցում Նարեկի գրավոր աշխատանքն անելով Արմենը չհասցրեց կատարել իր աշխատանքը ։Արդյունքում Նարեկը ստացավ բարձր գնահատական , իսկ դասարանի մեծ մասը ցածր, քանի որ առաջադրանքը դժվար էր։Նարեկը ծիծաղելով նայեց բոլորին և ասաց

_ Ինձ նման լավ սովորեք և ինձ նման խելացի եղեք՝ ծույլեր։

Տնային առաջադրանք.Սեպտեմբերի 2

Մեքենան անցավ 140 կմ, իսկ մոտոցիկլավարը նույն ժամանակում անցավ 50 կմ-ով պակաս: Քանի՞ կմ անցավ մոտոցիկլավարը:

Մեքենան անցավ — 140 կմ

մոտոցիկլավարը-50 կմ-ով պակաս

Քանի՞ կմ անցավ մոտոցիկլավարը:

Լուծում

140-50=90

Պատ՝ 90 կմ անցավ մոտոցիկլավարը

 Հեծանվորդն անցավ 140 կմ, իսկ ավտոբուսը նույն ժամանակում անցավ 60 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ անցավ ավտոբուսը:

Հեծանվորդն անցավ -140 կմ

ավտոբուսը-60 կմ-ով ավելի

Քանի՞ կմ անցավ ավտոբուսը:

Լուծում

140+60=200

Պատ՝ 200 կմ

Գուրգենն ունի 300 դրամ, իսկ Արմենը՝ 20 դրամով քիչ: Որքա՞ն փող ունեն երկու տղաները միասին:

Գուրգենն ունի-300 դրամ

Արմենը-20 դրամով քիչ

միասին-?

Լուծում

300-20=280

300+280=580

Պատ՝580դր

Մոտոցիկլավարը առաջին օրը անցավ 130 կմ, երկրորդ օրը՝ 80 կմ, իսկ երրորդ օրը նա անցավ առաջին և երկրորդ օրերում անցած ճանապարհից 7 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ նա անցավ երրորդ օրը:

Առաջին օր -130 կմ

երկրորդ օր — 80կմ

երրորդ օր-7 կմ ավելի

Լուծում

130+80=210

210+7=217

Պատ՝217 կմ

800 դրամով կարելի է գնել 4մ գործվածք: Այդ նույն գործվածքից 6մ գնելու համար որքան պետք է վճարել:

4մ -800դր

6մ արժե-? դր

Լուծում

800։4=200

200×6=1200

Պատ՝1200դր

Ուղղանկյան կողմերից մեկը մյուսից 2 անգամ մեծ է: Հաշվիր այդ ուղղանկյան մակերեսը, եթե փոքր կողմը 15 սմ է:

Լուծում

15×2=30

30×15=450

Պատ՝ 450սմ

Տնային հանձնարարություն. սեպտեմբերի 3

Երկու գումարելիներից մեկը մեծացրին13 -ով: Որքանո՞վ մեծացավ գումարը:

Լուծում՝

Գումարը մեծացավ 13-ով

Հաշվել արտահայտության արժեքը.

ա) 250:250+3* (570-570)+8* (272-271)=9

570-570=0

272-271=1

3×0=0

8×1=8

8+0=0

250։250=1

1+8=9


բ)   23 *(4000+20*50)=115000

20×50=1000

4000+1000=5000

23×5000=115000


գ)  (880-432)* (27-27)* (348-116)=0

880-432=450

27-27=0

348-116=232

450×0×232=0

Հայկը ձմերուկի համար վճարեց 2440 դրամ, իսկ սեխի համար՝ 2 անգամ պակաս: Հայկը որքա՞ն է վճարել այդ գնումների համար:

Ձմերուկ -2440դր

Սեխ-2×պակաս

Որքա՞ն վճ. գնումների համար

Լուծում

2440։2=1220

2440+1220=3660

Պատ՝ 3660դր

Հայկն ուներ 1460 դրամ: Նա այդ դրամի կեսը վճարեց գնդակի համար , իսկ մյուս կեսը տվեց Արամին: Հայկը որքա՞ն դրամ տվեց Արամին:

Ուներ-1460դր

Կեսը վճ. գնդակի համար

Մյուս կեսը տվեց Արամին

Որքա՞ն դրամ տվեց Արամին

Լուծում

1460։2=730

պատ՝ 730

  1. Դիր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն:
    ա) 80-(60-40):20=79         բ ) 80-(60-40:20)=22

գ) 80:(40-20)+20=24           դ) 80:(40-20+20)=2