Մաթեմատիկամ

Վարժ 815

ա) Նշիր 6 տարբեր բազմանկյուններ, որոնց համար BC հատվածը կողմ է:

Պատ BCM, BCD, BCDA, BCMF, BCDF, BCMFA.

Վարժ 816

Լրացրու նածադասությունը

Մարմնի շարժման արագությունը միավոր ժամանակահատվածում ճանապարհի և ժամանակի հարաբերությունն է:

Մարմնի շարժման արագությունը հաշվելու համար ճանապարհը բաժանում են ժամանակի վրա:

Մարմնի անցած ճանապարհը հաշվելու համար արագությունը բազմապատկում են ժամանակով:

Մարմնի ծախսած ժամանակը հաշվելու համար ճանապարհը բաժանում են արագությամբ։

Վարժ 829

Հաշվիր արտահայտության արժեքը, եթե a = 600

ա)a — ( a — 264 : 3 ) = 88 (3000 — a x 5) : a + 2800 = 2800

264 : 3 = 88 600 x 5 = 3000

600 — 88 = 512 3000 — 3000 = 0

600 — 512 = 88 600 : 0 = 0

0 + 2800 = 2800

Մաթեմատիկա

Վարժ 803

ա) Գանձասարի վանքի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 1216 թվականին և ավարտվել 1238 թվականին: Քանի՞ տարում է կառուցվել վանքը:

Լուծում

1238 — 1216 = 22

Պատ 22

Վարժ 804

ա) Երևանը հիմնադրվել է 782 թվականին: Ե՞րբ է լրանալու Երևանի հիմնադրման 3000-ամյակը:

Լուծում

3000 + 782 = 3782

Պատ 3782

Վարժ 805

ա) Գրիգորը ծնվել է 2002 թվականի ապրիլի 12-ին, դրանից 2տարի 22օր հետո ծնվել է նրա քույրը: Գտի՛ր քրոջ թվականն ու ամսաթիվը:

Լուծում

2002թ ապրիլի 12 + 2 տարի 22օր = 2004թ մայիսի 4

Պատ 2004թ մայիսի 4

Վարժ 810

a — ն մի թիվ է, որը 7-ի բաժանելիս քանորդում ստանում ենք 12, իսկ մնացորդում մնում է 3: Ո՞ր թիվն է a-ն։

Լուծում

7 x 12 + 3 = 87 Պատ.՝ այդ թիվը 87 թիվն է:

Մաթեմատիկա

Վարժ 752

ա)  Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ: Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար:

Լուծում

20 x 7 = 140

Պատ 140կգ խոտ

բ) Կովը մեկ օրում ուտում է 20կգ խոտ: Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ 5 կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար:

Լուծում

20 x 5 = 100

100 x 7 = 700

Պատ 700կգ

Վարժ 753

ա) Հաշվի՛ր, թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում, գիտենալով, որ 1 ժամում հոսում է 245լ:

Լուծում

245 x 4 = 980

Պատ 980

բ) Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր, ապա քանի ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն  այդ ծորակով:

Լուծում

3150 : 201 = 15

Պատ 15ժամ

մաթեմատիկա

Վարժ 781

ա) Ավտոմեքենան գյուղից քաղաք անցավ 4 ժամում 60կմ/ժ արագությամբ։ Քանի՞ ժամում նա կգնար այդ ճանապարհը, եթե արագությունը մեծացներ 20կմ/ժ — ով։

Լուծում

T — 4ժ T — 240 : 80 = 3ժ

V — 60կմ․ժ V — 60 + 20 = 80կմ․ժ

S — 4 x 60 = 240 S — 240կմ

Պատ 3ժ

Վարժ 782

Ավտոմեքենան A վայրից հասավ B վայրը 5 ժամում։ Հաշվիր, թե նա քանի ժամում է անցել A — ից C ճանապարհը գիտենալով, որ A — ից C ճանապարհը 140կմ է, իսկ C — ից B ճանապարհը 210կմ։

Լուծում

T — 5ժ

S — 140 + 210 = 350կմ

V — 350 : 5 = 70կմ․ժ

T — 140 : 70 = 2

Պատ 2ժ

Վարժ 784

A և B վայրերից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու հեծյալ։ Հանդիպման պահին պարզվեց, որ A վայրից մեկնողն անցել է 25կմ ճանապարհ։ Կարո՞ղ ես հաշվել, թե այդ պահին որքան էր մյուս հեծյալի հեռավորությունը A վայրից։

Պատ 25կմ

Մաթեմատիկա

Վարժ 702

Հետևելով օրինակին կատարիր բաժանում և ստուգիր։

ա) 375 : 2 = 187 ( 1 մն)

187 x 2 + 1 = 375

375 : 5 = 75

75 x 5 = 375

375 : 10 = 37 ( 5 մն)

37 x 10 + 5 = 375

370 : 10 = 37

37 x 10 = 370

բ) 2090 : 2 = 1045

145 x 2 =2090

2790 : 5 =558

558 x 5 = 2790

2790 : 10 = 279

279 x 10 = 2790

2797 : 10 = 279 ( 7 մն)

279 x 10 + 7 = 2797

Վարժ 707

Արտահայտիր լիտրով և միլիլիտրով

ա)2500մլ = 2լ 500մլ

4305մլ = 4լ 305մլ

20020մլ = 200լ 20մլ

20005մլ = 20լ 5մլ

Վարժ 708

ա) 1լ մեղր — 1կգ 500գ

3լ մեղր — ?կգ

Լուծում

1կգ 500գ x 3 = 3կգ 1500գ = 4կգ 500գ

Պատ 4կգ 500գ

Վարժ 709

Երկու անոթներում միասին կա 1լ ջուր։ Անոթներից մեկում կա 4 անգամ ավելի ջուր, քան մյուսում։ Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուրում անոթում։

Լուծում

1 + 4 = 5

1000 : 5 = 200

200 x 4 = 800

Պատ I — 200կգ II — 800կգ

Մաթեմատիկա

Վարժ 701

2 — ի բազմապատի՞կ են արդյոք հետևյալ արտահայտությունների արժեքները

գ)2251 + 215 + 212 = 2678

4527 — 106 — 101 = 4320

1575 — 24 — 24 = 1527

1466 — 114 = 1352

2136 — 321 = 1815

1562 — 28 = 1534

Վարժ 706

Կարդա Այգի մեկնաբանությունները և կատարիր առաջադրանքները։

ա)42լ 50մլ = 42050 մլ

3լ 450մլ =3450 մլ

բ)7լ 700մլ = 7700 մլ

48լ 7մլ =48007 մլ

Վարժ 707

Մաթեմատիկա

Վարժ 690

Եթե 0 — ով վերջացող եռանիշ թվի վերջին թվանշանը դեն նետենք և ստացված թվին գումարենք այդ եռանիշ թիվը, կստանանք 264: Որն է այդ եռանիշ թիվը։

Լուծում

240 + 24 = 264

Պատ 264

Վարժ 684

Գտիր անհայտ բաղադրիչը։ Ստուգումը կատարիր հաշվիչով։

ա) 10656 : 24 = 444

203 = 4872 : 24

բ) 3360 : 32 = 105

3232 = 168064 : 52

գ) 28 x 440 = 12320

3996 = 222 x 18

Վարժ 683

Հաշվիր 34մ 80սմ երկարությամբ և 18մ 40սմ լայնությամբ ուղղանկյունաձև հողամասի մկերեսի մոտավոր արժեքը նախապես չափսերը կլորացնելով մետրի ճշտությամբ։

Լուծում

34մ 80սմ = 35մ երկարություն

18մ 40սմ = 18մ լայնություն

18 x 35 = 630մ²

Պատ 630մ²

Վարժ 681

Կատարիր գործողությունը։

ա) 44կմ — 2կմ 35մ = 43կմ 1000մ — 2կմ 35մ = 41կմ 965մ

62դմ 7սմ — 5դմ 8սմ = 61դմ 17սմ — 5դմ 8սմ = 56դմ 9սմ

բ) 82կգ — 6կգ 650գ = 81կգ 1000գ — 6կգ 650գ = 75կգ 350գ

62տ 210կգ — 2տ 880կգ = 61տ 1210կգ — 2տ 880կգ = 59տ 330կգ

Մաթեմատիկա

Վարժ 667

180կմ հեռավորությունից միմյանց ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Հանդիպման պահին առաջինն անցել էր 22կմ — ով ավելի, քան երկրորդը։ Քանի՞ կիլոմետր էր անցել նրանցից յուրաքանչյուրն այդ պահին։

Լուծում

180 — 22 = 158

158 : 2 = 79

79 + 22 = 101

Պատ I — 79 II — 101

Վարժ 668

Երկու տակառում կա ընդամենը 250լ հյութ։ Եթե առաջին տակառից 30լ լցնենք երկրորդի մեջ, ապա տակառներում հյութի քանակները կհավասարվեն։ Որքան հյութ կա յուրաքանչյուր տակառում։

Լուծում

250 : 2 = 125

125 + 30 = 155

125 — 30 = 95

Պատ I տակառ — 155 II տակառ — 95